Dodano 2017-09-29 (komentarzy 0)

Weselne zwyczaje i przesądy, które musicie znać

Wróć do listy artykułów

O przesądach ślubnych trochę już napisaliśmy. Dziś zajmiemy się jednak zwyczajami, które były i nadal są bardzo popularne na weselach. Choć dziś nie przykłada się do nich tak dużej wagi, mają one dużą wartość sentymentalną, a także są używane jako forma rozrywki, która rozweseli gości i wprowadzi klimat hucznej zabawy weselnej.

Tradycyjnym zwyczajem jest oczywiście staropolskie przywitanie chlebem i solą. Rzadko jednak stosowana jest formułka, która niegdyś była bardzo popularna. Matka Pana Młodego zadawała Pannie Młodej pytanie: „Co wybierasz, chleb, sól czy pana młodego?”. Na co świeżo upieczona mężatka powinna odpowiedzieć: „Chleb, sól i pana młodego, aby pracował na niego”. To wieloletnia tradycja i choć formuła stosowana jest coraz rzadziej, to ciężko wyobrazić sobie wesele bez tradycyjnego przywitanie chlebem i solą.

Kolejny zwyczaj na przywitanie Młodej Pary, który także nie jest już tak popularny, ale wciąż zdarza się go obserwować na polskich weselach: Młoda Para otrzymuje dwa kieliszki. W jednym z nich jest wódka, natomiast w drugim woda. Przesąd głosi, że małżonek, który wybierze kieliszek z wódką będzie stroną dominującą w małżeństwie. Zdarzały się sytuacje, w których podający kieliszki dawał dyskretnie znać Panu Młodemu, który kieliszek zawiera wódkę. Dziś częściej wita się Parę Młodą szampanem. Niezależnie od rodzaju trunku, po wypiciu, Para Młoda musi rzucić kieliszki za siebie. Jeżeli się rozbiją, wróży to szczęście w małżeństwie.

Tradycyjne przesądy głoszą także, że pierwsza panna, która złapie bukiet Panny Młodej, ożeni się najszybciej. Podobny zwyczaj występuje w gronie męskim, jednak Pan Młody rzuca muszkę. Czego natomiast robić nie wolno, jeżeli nie chce się zaszkodzić przyszłemu małżeństwu? Obowiązuje kategoryczny zakaz przymierzania obrączki Panny Młodej. Dodatkowo, pomylenie kroków w pierwszym tańcu zwiastuje niezgodność małżeńską. Mówi się także, że w trakcie wesela Panna Młoda nie powinna robić sobie zdjęć bez Pana Młodego, ponieważ w ten sposób ryzykuje rozpad związku. 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera!

Schowek (0)
 

Szanowna Internautko, Szanowny Internauto,

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych. Jeżeli klikniesz przycisk „chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub zamkniesz to okno, to wyrazisz zgodę na przetwarzanie przez operatora serwisu Adrian Grabski ul.Pomorska 82 lok.4 91-409 Łódź i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zapisywanych w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż modnewesele.com, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w naszej platformie ogłoszeniowej. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Zgodę możesz w każdym momencie wycofać lub ponownie wyrazić na stronie Dopasowanie reklam. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych zawartych w plikach cookie w ww. celu, jest zgoda użytkownika na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez zaznaczanie powyższego okienka (art. 6 ust. 1 lit. a pltk). Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce Prywatności.

Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę