Dodano 2017-09-29 (komentarzy 0)

Weselne zwyczaje i przesądy, które musicie znać

Wróć do listy artykułów

O przesądach ślubnych trochę już napisaliśmy. Dziś zajmiemy się jednak zwyczajami, które były i nadal są bardzo popularne na weselach. Choć dziś nie przykłada się do nich tak dużej wagi, mają one dużą wartość sentymentalną, a także są używane jako forma rozrywki, która rozweseli gości i wprowadzi klimat hucznej zabawy weselnej.

Tradycyjnym zwyczajem jest oczywiście staropolskie przywitanie chlebem i solą. Rzadko jednak stosowana jest formułka, która niegdyś była bardzo popularna. Matka Pana Młodego zadawała Pannie Młodej pytanie: „Co wybierasz, chleb, sól czy pana młodego?”. Na co świeżo upieczona mężatka powinna odpowiedzieć: „Chleb, sól i pana młodego, aby pracował na niego”. To wieloletnia tradycja i choć formuła stosowana jest coraz rzadziej, to ciężko wyobrazić sobie wesele bez tradycyjnego przywitanie chlebem i solą.

Kolejny zwyczaj na przywitanie Młodej Pary, który także nie jest już tak popularny, ale wciąż zdarza się go obserwować na polskich weselach: Młoda Para otrzymuje dwa kieliszki. W jednym z nich jest wódka, natomiast w drugim woda. Przesąd głosi, że małżonek, który wybierze kieliszek z wódką będzie stroną dominującą w małżeństwie. Zdarzały się sytuacje, w których podający kieliszki dawał dyskretnie znać Panu Młodemu, który kieliszek zawiera wódkę. Dziś częściej wita się Parę Młodą szampanem. Niezależnie od rodzaju trunku, po wypiciu, Para Młoda musi rzucić kieliszki za siebie. Jeżeli się rozbiją, wróży to szczęście w małżeństwie.

Tradycyjne przesądy głoszą także, że pierwsza panna, która złapie bukiet Panny Młodej, ożeni się najszybciej. Podobny zwyczaj występuje w gronie męskim, jednak Pan Młody rzuca muszkę. Czego natomiast robić nie wolno, jeżeli nie chce się zaszkodzić przyszłemu małżeństwu? Obowiązuje kategoryczny zakaz przymierzania obrączki Panny Młodej. Dodatkowo, pomylenie kroków w pierwszym tańcu zwiastuje niezgodność małżeńską. Mówi się także, że w trakcie wesela Panna Młoda nie powinna robić sobie zdjęć bez Pana Młodego, ponieważ w ten sposób ryzykuje rozpad związku. 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera!

Schowek (0)