Dodano 2017-09-25 (komentarzy 0)

W który dzień tygodnia najlepiej organizować ślub?

Wróć do listy artykułów

O najlepszych miesiącach na ślub już pisaliśmy. Zgodnie z przesądami najlepsze są miesiące, które w swojej nazwie zawierają literkę „r”, która zwiastuje szczęście, zdrowie i pomyślność. Podchodząc do tematu czysto rozsądkowo najlepsze są oczywiście ciepłe miesiące wiosenno-letnie ponieważ dają nam więcej możliwości, a także pozwalają zaplanować ciekawe atrakcje weselne

Dziś natomiast będzie trochę na temat samego dnia tygodnia. Okazuje się bowiem, że tradycja ma coś do powiedzenia także o nich. O ile najlepszy miesiąc czasami jest wybierany pod kątem tradycji, o tyle nie dzień tygodnia. Tutaj myślimy przede wszystkim o wygodzie gości, którzy następnego dnia powinni mieć wolne od pracy by odpocząć po hucznej zabawie weselnej. A zatem dwa najczęściej wybierane dni tygodnia na ślub to oczywiście piątek i sobota.

A jednak, staropolskie przesądy jak się okazuje, niezbyt pozytywnie wróżą parom, który zawierają ślub pod koniec tygodnia. Dlaczego? Ciężko doszukać się źródeł i uzasadnienia dla tych przekonań. Nie mniej jednak, prezentujemy Wam zdanie przesądów na temat dni tygodnia w kontekście zawierania ślubu.

Poniedziałek – dzień chyba najmniej lubiony w tygodniu. Dla wielu osób oznacza powrót do pracy po weekendzie i konieczność zmierzenia się z nowym tygodniem zmagań. A jednak według przesądów, w kontekście ślubów poniedziałek jest dniem bardzo optymalnym, który zwiastuje zdrowie. No cóż, zważając, że następnego dnia wszyscy muszą iść do pracy, rzeczywiście możemy sądzić, że nieliczni pozwolą sobie na wtorkowy ból głowy. Coś w tym jest!

Wtorek – również bardzo dobrze zwiastuje wszystkim ślubom. W zgodzie z przesądami, zawarcie małżeństwa we wtorek jest wróżbą dużych bogactw i pomyślności. No tak… mniej gości przybędzie na wesele w środku tygodnia, a to wiąże się z oszczędnościami pieniędzy potrzebnych na organizacje przyjęcia weselnego!

Środa – jeżeli ufamy tradycji i przesądom to zdecydowanie powinniśmy wybrać środę, która jest postrzegana jako najlepszy dzień na wesele. Zwiastuje szczęście, wierność i bogactwa. Ciężko doszukać się uzasadnienia dla tej tezy, ale być może ktoś znający staropolskie zwyczaje potrafiłby wytłumaczyć ten pogląd.

Czwartek – w pracy, im bliżej końca tygodnia tym lepiej. Mamy więcej energii, coraz pozytywniejsze spojrzenie na świat, a co za tym idzie, nasza efektywność rośnie. W ślubach wszystko jest przekręcone na opak. O ile pierwsze tygodnie są pomyślne o tyle czwartek symbolizuje straty. Zarówno materialne jak i rodzinne.

Piątek – tego zrozumieć się nie da. Piątek, dzień przez wielu uważany za najlepszy i najkorzystniejszy. Początek weekendu i błogiego odpoczynku. Nawet w pracy jakby trochę luźniej. Ale nie na ślubie, tradycja mówi wprost – piątek jest najgorszy i zwiastuje cierpienia, problemy małżeńskie i rychły rozpad więzi. No cóż, możemy stwierdzić, że przesądy te na szczęście nie mówią nam prawdy. W końcu bardzo wiele par zawiera małżeństwo w piątek i większość chyba nie narzeka…

Sobota – jeżeli mam być szczery, to jedyna wróżba, która przemawia do mnie to przesąd na sobotę. „Na dwoje babka wróżyła”. Trzeba przyznać, że ta sentencja filozoficzna z całą pewnością sprawdza się w przypadku soboty. Mało tego, zasada ta z powodzeniem sprawdzi się do wszystkich dni tygodnia. W końcu to od pary zależy jak będzie wyglądać ich małżeńskie szczęście. Natomiast czy dzień zawarcia sakramentu ma jakiekolwiek znaczenie?

No właśnie, pytanie dla Was małżonkowie. W jakich dniach powiedzieliście sobie sakramentalne „tak” i czy wróżby staropolskie sprawdziły się w Waszym przypadku? 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera!

Schowek (0)
 

Szanowna Internautko, Szanowny Internauto,

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych. Jeżeli klikniesz przycisk „chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub zamkniesz to okno, to wyrazisz zgodę na przetwarzanie przez operatora serwisu Adrian Grabski ul.Pomorska 82 lok.4 91-409 Łódź i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zapisywanych w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż modnewesele.com, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w naszej platformie ogłoszeniowej. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Zgodę możesz w każdym momencie wycofać lub ponownie wyrazić na stronie Dopasowanie reklam. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych zawartych w plikach cookie w ww. celu, jest zgoda użytkownika na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez zaznaczanie powyższego okienka (art. 6 ust. 1 lit. a pltk). Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce Prywatności.

Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę