Dodano 2017-08-28 (komentarzy 0)

Suknia ślubna – staropolskie przesądy

Wróć do listy artykułów

Pomimo, że wiele osób z nas nie wierzy w przesądy, to i tak przestrzega wielu niepisanych praw związanych ze ślubem. Nie tak dawno pisaliśmy chociażby o przesądzie związanym z odpowiednim miesiącem na ślub, który musi mieć w swojej nazwie literkę „r”. Dzisiaj kolejna dawka ślubnych przesądów, tym razem, związanych z suknie ślubną Panny Młodej.

Standardowo zaczynamy od tego, że Pan Młody nie może oglądać sukni Panny Młodej przed ślubem. To zwiastuje nieszczęście i podobno przynosi pecha. Mężczyzna musi więc cierpliwie czekać i suknię ujrzeć dopiero na ślubie. Jedni mówią, że wystarczy poczekać do dnia ślubu. Inni, że zgodnie z tradycją Pan Młody powinien czekać przy ołtarzu, aż do kościoła wkroczy jego wybranka w białej sukni. Kolejny przesąd dotyczy samych pań, które zgodnie z tradycją nie mogą przymierzać sukni przed ślubem, za wyjątkiem koniecznych sytuacji takich jak przymiarki i poprawki.

Suknia ślubna Panny Młodej nie może być przymierzana przez żadną inną pannę, ponieważ zwiastuje to staropanieństwo. W fałdach sukni ślubnej dawniej zaszywano okruszek chleba i ziarenko cukru co wróżyło nowożeńcom dostatek. Z ciekawych rzeczy, w dniu ślubu uwzględniając dodatki do sukni ślubnej, Panna Młoda powinna koniecznie wziąć ze sobą coś białego (niewinność, czystość), coś niebieskiego (wierność męża), coś nowego (dostatek), coś starego (wsparcie przyjaciół), coś pożyczonego (życzliwość rodziny Pana Młodego).

Tradycyjnie. teraz czas na welon Panny Młodej. Chyba każdy z nas zna przesąd zgodnie z którym, panna, która na oczepinach złapie welon świeżo upieczonej mężatki, jest pierwszą kandydatką do kolejnego ślubu. Jednakże, z welonem wiąże się jeszcze jeden ciekawy przesąd. Mianowicie, na głowę Panny Młodej zakładać go powinna niezamężna druhna.

To tylko kilka przykładów przesądów związanych z suknią ślubną. Jest ich oczywiście dużo więcej. Jeżeli znacie jakieś inne zgodne ze staropolską tradycją, o których być może opowiadała Wam babcia, podzielcie się z nami. Choć przesądów nie trzeba brać na poważnie to zawsze warto znać takie ciekawostki i wiedzieć, co one oznaczają. 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera!

Schowek (0)
 

Szanowna Internautko, Szanowny Internauto,

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych. Jeżeli klikniesz przycisk „chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub zamkniesz to okno, to wyrazisz zgodę na przetwarzanie przez operatora serwisu Adrian Grabski ul.Pomorska 82 lok.4 91-409 Łódź i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zapisywanych w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż modnewesele.com, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w naszej platformie ogłoszeniowej. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Zgodę możesz w każdym momencie wycofać lub ponownie wyrazić na stronie Dopasowanie reklam. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych zawartych w plikach cookie w ww. celu, jest zgoda użytkownika na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez zaznaczanie powyższego okienka (art. 6 ust. 1 lit. a pltk). Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce Prywatności.

Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę