Dodano 2017-08-24 (komentarzy 0)

Ślub w stylu angielskim

Wróć do listy artykułów

Wiele osób w Polsce błędnie interpretuje pojęcie ślubu w stylu angielskim. Walnie przyczyniają ku temu domy weselne, które prezentują taką ofertę jako ślub w plenerze. Rzeczywiście, śluby plenerowe są bardzo popularne w Anglii, jednakże ślub w angielskim stylu to coś więcej. To szereg istotnych zwyczajów, których Anglicy przestrzegają. My zaprezentujemy trzy najważniejsze zwyczaje.

Państwo Młodzi w dniu swojego ślubu widzą się dopiero w kościele. Wcześniej według zwyczaju, Pan Młody nie powinien widzieć wybranki swojego serca, ponieważ to przynosi pecha. A więc zgodnie z tradycją, Pan Młody czeka na ślubnym kobiercu, a Panna Młoda jest wprowadzana do Kościoła przez ojca, który następnie odprowadza ją do Pana Młodego i symbolicznie przekazuje rękę swej córki. Na ślubie jest obecna tylko najbliższa rodzina, świadkowie oraz najbliższe osoby z otoczenia Pary Młodej.

Następnie w tym gronie Para Młoda rusza na śniadanie weselne. Skąd nazwa skoro posiłek ten będzie spożywany dopiero około godziny 17:00? „Wedding Breakfast” wzięło się właśnie ze zwyczaju, że Państwo Młodzi nie widzieli się przez cały dzień. To będzie ich pierwszy wspólny posiłek nazywany właśnie śniadaniem, a nie obiadem. Jeżeli chodzi a alkohol, w weselu angielskim rezygnuje się z mocniejszych trunków. Obecne jest wino, a czasami, dużo rzadziej, także piwo. Po posiłku przychodzi czas na toast. Przemowę wygłasza ojciec Panny Młodej, następnie Pan Młody, a na końcu jego świadek, który w krótkich słowach bardzo często żartuje sobie z Pana Młodego. Oczywiście, zgodnie z tradycją.

Dopiero po tym Wedding Breakfast, około godziny 19:00 rozpoczyna się właściwe wesele, na które przybędzie dalsza rodzina oraz znajomi Pary Młodej. W odróżnieniu od polskiego zwyczaju, co może nieco dziwić, w Anglii nie przykładają dużej wagi do ubioru. Goście często są ubrani swobodnie. Poczęstunek dla gości zawsze fundują Państwo Młodzi. Zabawa weselna rozpoczyna się od Pierwszego Tańca podobnie jak u nas.

Jak zatem widzicie, ślub w stylu angielskim wcale nie musi być uroczystością plenerową, ale bardzo często osoby decydują się na to rozwiązanie, a to za sprawą niewielkiej liczby osób, które na ślubie są obecne. Przestronny kościół nie jest odpowiedni miejscem dla zgromadzenia kilkunastu osób. Wybiera się więc Urząd Stanu Cywilnego, lub właśnie ślub plenerowy na łonie natury. 

 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera!

Schowek (0)