Dodano 2017-10-24 (komentarzy 0)

Prezenty weselne a dyskusyjna kwestia podatków

Wróć do listy artykułów

Dziś podejmiemy bardzo ważny temat opodatkowania prezentów pieniężnych, które otrzymuje Młoda Para od gości. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pieniądze otrzymane w ten sposób również podlegają prawu podatkowemu! Oczywiście wiele par prezent ślubny wydaje na mniejsze wydatki, a co za tym idzie, nie poniosą konsekwencji prawnych, ponieważ Urząd Skarbowy nie ma wglądu w wysokość prezentu ślubnego. Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy Nowożeńcy planują poważny zakup taki jak samochód lub mieszkanie.

W świetle prawa, pieniądze otrzymane od gości weselnych są darowizną, a co za tym idzie podlegają opodatkowaniu. Możemy wyróżnić  trzy najważniejsze scenariusze bazujące na trzech grupach podatkowych. Znaczenie ma wysokość prezentu ślubnego, a także osoby, które wręczają Młodej Parze pieniądze. Kiedy od prezentu ślubnego należy odprowadzić podatek?

Scenariusz I – oparty na bazie pierwszej grupy podatkowej

Wliczamy tu wyłącznie osoby z najbliższej rodziny: dzieci, wnuki, pasierbowie, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, macocha, ojczym oraz rodzeństwo. Jeżeli od tych osób otrzymamy kwotę wyższą niż 9,637zł, mamy obowiązek zgłosić fakt do Urzędu Skarbowego i odprowadzić odpowiedni podatek.

Scenariusz II – oparty na bazie drugiej grupy podatkowej

W skład drugiej grupy podatkowej wchodzi dalsza rodzina. A zatem: małżonkowie rodzeństwa, ich potomstwo, ciocie i wujkowie. W przypadku dalszego pokrewieństwa, kwota łączna od której należy odprowadzić podatek jest niższa i wynosi 7,276zł.

Scenariusz III – oparty na bazie trzeciej grupy podatkowej

Tutaj wliczamy osoby niespokrewnione z nami, które wręczają prezent ślubny w postaci pieniędzy. Są to przyjaciele, znajomi, rodzice chrzestni, pracodawcy. Jeżeli od osób niespokrewnionych z nami otrzymamy kwotę większą niż 4,902zł musimy odprowadzić podatek.

Oczywiście jest to wyłącznie sucha teoria. W praktyce, każdy z nas wie jak wygląda sytuacja. Koperty nie są podpisane, a zatem nie mamy możliwości oszacować jakie środki zostały nam przekazane od każdej z grup podatkowych. Dlatego też, kwestia podatków od prezentu ślubnego jest powszechnie omijana ze względu na trudności ustalenia realnego zarobku nowożeńców oraz źródła prezentu. Również Urzędy Skarbowe często podchodzą z przymrużeniem oka do tego zagadnienia. Tak jak pisaliśmy na wstępie, problem pojawia się w sytuacji gdy planujemy poważny wydatek, przy którym Fiskus zapyta nas o źródło pieniędzy. Wtedy kwestia podatków musi być bezwzględnie uregulowana.

Pojawia się jeszcze jedna kwestia, a mianowicie, co w sytuacji, gdy osoby z I grupy podatkowej, czyli najbliższa rodzina, planuje podarować nam wysoką sumę pieniędzy powyżej 10 tysięcy? W tym przypadku mamy możliwość nie płacenia podatku, ale musimy spełnić dwa warunki. Po pierwsze, w ciągu 6 miesięcy nowożeńcy zgłoszą fakt otrzymania takiego prezentu w stosownym druku. Po drugie, Para Młoda musi mieć dowód, że pieniądze rzeczywiście pochodzą od najbliższej rodziny. Może to być wyciąg z konta bankowego, pokwitowanie z przekazu pocztowego, lub w sytuacji wręczenia prezentu w kopercie, potwierdzenie notarialne darowizny ze strony rodziców. 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera!

Schowek (0)