Dodano 2017-10-24 (komentarzy 0)

Prezenty weselne a dyskusyjna kwestia podatków

Wróć do listy artykułów

Dziś podejmiemy bardzo ważny temat opodatkowania prezentów pieniężnych, które otrzymuje Młoda Para od gości. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pieniądze otrzymane w ten sposób również podlegają prawu podatkowemu! Oczywiście wiele par prezent ślubny wydaje na mniejsze wydatki, a co za tym idzie, nie poniosą konsekwencji prawnych, ponieważ Urząd Skarbowy nie ma wglądu w wysokość prezentu ślubnego. Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy Nowożeńcy planują poważny zakup taki jak samochód lub mieszkanie.

W świetle prawa, pieniądze otrzymane od gości weselnych są darowizną, a co za tym idzie podlegają opodatkowaniu. Możemy wyróżnić  trzy najważniejsze scenariusze bazujące na trzech grupach podatkowych. Znaczenie ma wysokość prezentu ślubnego, a także osoby, które wręczają Młodej Parze pieniądze. Kiedy od prezentu ślubnego należy odprowadzić podatek?

Scenariusz I – oparty na bazie pierwszej grupy podatkowej

Wliczamy tu wyłącznie osoby z najbliższej rodziny: dzieci, wnuki, pasierbowie, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, macocha, ojczym oraz rodzeństwo. Jeżeli od tych osób otrzymamy kwotę wyższą niż 9,637zł, mamy obowiązek zgłosić fakt do Urzędu Skarbowego i odprowadzić odpowiedni podatek.

Scenariusz II – oparty na bazie drugiej grupy podatkowej

W skład drugiej grupy podatkowej wchodzi dalsza rodzina. A zatem: małżonkowie rodzeństwa, ich potomstwo, ciocie i wujkowie. W przypadku dalszego pokrewieństwa, kwota łączna od której należy odprowadzić podatek jest niższa i wynosi 7,276zł.

Scenariusz III – oparty na bazie trzeciej grupy podatkowej

Tutaj wliczamy osoby niespokrewnione z nami, które wręczają prezent ślubny w postaci pieniędzy. Są to przyjaciele, znajomi, rodzice chrzestni, pracodawcy. Jeżeli od osób niespokrewnionych z nami otrzymamy kwotę większą niż 4,902zł musimy odprowadzić podatek.

Oczywiście jest to wyłącznie sucha teoria. W praktyce, każdy z nas wie jak wygląda sytuacja. Koperty nie są podpisane, a zatem nie mamy możliwości oszacować jakie środki zostały nam przekazane od każdej z grup podatkowych. Dlatego też, kwestia podatków od prezentu ślubnego jest powszechnie omijana ze względu na trudności ustalenia realnego zarobku nowożeńców oraz źródła prezentu. Również Urzędy Skarbowe często podchodzą z przymrużeniem oka do tego zagadnienia. Tak jak pisaliśmy na wstępie, problem pojawia się w sytuacji gdy planujemy poważny wydatek, przy którym Fiskus zapyta nas o źródło pieniędzy. Wtedy kwestia podatków musi być bezwzględnie uregulowana.

Pojawia się jeszcze jedna kwestia, a mianowicie, co w sytuacji, gdy osoby z I grupy podatkowej, czyli najbliższa rodzina, planuje podarować nam wysoką sumę pieniędzy powyżej 10 tysięcy? W tym przypadku mamy możliwość nie płacenia podatku, ale musimy spełnić dwa warunki. Po pierwsze, w ciągu 6 miesięcy nowożeńcy zgłoszą fakt otrzymania takiego prezentu w stosownym druku. Po drugie, Para Młoda musi mieć dowód, że pieniądze rzeczywiście pochodzą od najbliższej rodziny. Może to być wyciąg z konta bankowego, pokwitowanie z przekazu pocztowego, lub w sytuacji wręczenia prezentu w kopercie, potwierdzenie notarialne darowizny ze strony rodziców. 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera!

Schowek (0)
 

Szanowna Internautko, Szanowny Internauto,

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych. Jeżeli klikniesz przycisk „chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub zamkniesz to okno, to wyrazisz zgodę na przetwarzanie przez operatora serwisu Adrian Grabski ul.Pomorska 82 lok.4 91-409 Łódź i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zapisywanych w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż modnewesele.com, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w naszej platformie ogłoszeniowej. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Zgodę możesz w każdym momencie wycofać lub ponownie wyrazić na stronie Dopasowanie reklam. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych zawartych w plikach cookie w ww. celu, jest zgoda użytkownika na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez zaznaczanie powyższego okienka (art. 6 ust. 1 lit. a pltk). Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce Prywatności.

Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę