Dodano 2018-02-16 (komentarzy 0)

Powitanie Państwa Młodych na sali weselnej

Wróć do listy artykułów

Dziś artykuł adresowany zarówno do przyszłych nowożeńców jak również do ich rodziców oraz świadków. Opowiemy bowiem o staropolskim zwyczaju witania Państwa Młodych na sali weselnej. Weselny savoir-vivre nakazuje pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które sprawią, że nowożeńcy zostaną przywitani godnie i wzniosłej atmosferze. Następnie role się zamienią i to Państwo Młodzi zapraszają swoich gości do hucznej zabawy weselnej.

Chleb, sól i Pana Młodego by pracował na niego!

Kolejność wchodzenia na salę zakłada, że pierwsi wchodzą goście, natomiast obsługa sali weselnej oraz rodzice Państwa Młodych witają nowożeńców, a także świadków, którzy w tym momencie dyskretnie asystują z tyłu. W praktyce jednak, tylko część gości wchodzi na salę, natomiast reszta ustawia się dookoła wejścia by obejrzeć ceremonię powitania. Wesele zaczyna się zatem tradycyjnym powitaniem Państwa Młodych. Rodzice składają im życzenia i w asyście pracownika domu weselnego, który trzyma tacę z chlebem, solą oraz dwoma kieliszkami.

W tym momencie warto pamiętać o kilku czynnikach. Tacę może utrzymywać kelner, ale to rodzice Państwa Młodych wypowiadają magiczną formułę: „Drogie Dzieci, witamy Was chlebem i solą, by nigdy ich Wam w życiu nie zabrakło”. Następnie, najczęściej mama Pana Młodego zadaje pytanie Pannie Młodej: „Co wybierasz, chleb, sól czy Pana Młodego?”. Panna Młoda ma dwa warianty odpowiedzi: „Chleb, sól i Pana Młodego by pracował na niego” lub „Pana Młodego, chleba i soli dorobimy się powoli”. Nowożeńcy biorą dwa ukrojone kawałki chleba, maczają go w soli, a następnie zjadają. Następny ważny aspekt powitania to… zawartość kieliszków.

Co znajduje się w kieliszkach Państwa Młodych na przywitaniu?

W tradycyjnym powitaniu jeden kieliszek zawiera wodę, a drugi wódkę. Państwo Młodzi nie wiedzą oczywiście, w którym zawarty jest alkohol. Pierwsza po kieliszek sięga oczywiście kobieta, a drugi bierze Pan Młody. Zgodnie ze zwyczajem, strona, która wybrała kieliszek z wódką będzie dominować w związku. Jednakże wyróżniamy również neutralny wariant, dwa kieliszki z wódką, lub dwa kieliszki z wodą. O zawartości kieliszków decydują rodzice Państwa Młodych i informują pracownika domu weselnego. Po opróżnieniu kieliszków, Państwo Młodzi rzucają je za siebie. Oczywiście muszą się one rozbić na szczęście, ponieważ każdy fragment rozbitego kieliszka to jeden rok szczęśliwego małżeństwa. Teraz drobna uwaga do świadków: Jeżeli któryś z kieliszków się nie rozbije, Waszym zadaniem jest rozdeptać niesforny kieliszek w drobny pył.

Niekiedy, ceremoniał przywitania chlebem i solą kończy się krótką lekcją dydaktyczną dla Państwa Młodych, którzy mają za zadanie… posprzątać rozbite szkło. Pan Młody otrzymuje szufelkę, a Panna Młoda zmiotkę. Jednakże, w dzisiejszych czasach ten zwyczaj jest bardzo rzadko praktykowany. A zatem, po rozbiciu kieliszków, Pan Młody bierze swoją żonę w ramiona i przenosi przez próg.

Przechodzimy na salę weselną

Gości wchodzących na salę weselną wita kelner rozdający wino musujące. Następnie wszyscy zbierają się na sali wokół Państwa Młodych. Następnie Pan Młody wita w kilku słowach wszystkich gości. Na tym etapie jest to krótkie przemówienie, ponieważ na podziękowania przyjdzie jeszcze czas. A zatem w kilku zdaniach dziękujemy za przybycie oraz życzymy udanej zabawy. Witać gości może również świadek, który po przywitaniu prosi gości o gromkie „sto lat”. Następnie każdy z gości zajmuje swoje miejsce i rozpoczyna się weselna uczta przy stole. Na bardziej rozległe podziękowania gościom oraz rodzicom przyjdzie czas po zakończeniu oczepin.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera!

Schowek (0)
 

Szanowna Internautko, Szanowny Internauto,

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych. Jeżeli klikniesz przycisk „chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub zamkniesz to okno, to wyrazisz zgodę na przetwarzanie przez operatora serwisu Adrian Grabski ul.Pomorska 82 lok.4 91-409 Łódź i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zapisywanych w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż modnewesele.com, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w naszej platformie ogłoszeniowej. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Zgodę możesz w każdym momencie wycofać lub ponownie wyrazić na stronie Dopasowanie reklam. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych zawartych w plikach cookie w ww. celu, jest zgoda użytkownika na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez zaznaczanie powyższego okienka (art. 6 ust. 1 lit. a pltk). Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce Prywatności.

Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę