Dodano 2018-02-09 (komentarzy 0)

Oryginalne tradycje ślubne z całego świata

Wróć do listy artykułów

Polskie tradycje ślubne i weselne w Polsce wydają nam się być całkowicie klasyczne i zwyczajne. Piękna suknia, garnitur, mnóstwo gości. Huczna zabawa weselna pełna tańców oraz rozmów z dawno niewidzianymi krewnymi. Jednakże na całym świecie spotkamy się z zupełnie odrębną tradycją, która dla nas okaże się bardzo oryginalna by nie powiedzieć dziwaczna. Sprawdźmy jakie oryginalne tradycje ślubne możemy spotkać w innych, dalekich krajach z całego świata.

Panna Młoda nie może utyć w trakcie narzeczeństwie i tuż po ślubie

Humorystycznie nasuwa się cytat ze Świata Według Bundych, kiedy główny bohater głosi jedną ze swoich życiowych prawd: Każda jest piękna dopóki nie jest Twoją żoną. Jak się okazuje, w niektórych krajach bardzo poważnie podchodzą do zobowiązań dotyczących urody Panny Młodej. W pewnych krajach afrykańskich, młoda małżonka ma obowiązek dbać o swój wygląd. Jeżeli w trakcie okresu narzeczeństwa lub zaraz po ślubie kobieta nabierze wagi, mąż ma prawo od niej odejść! Nie jest to jedynie tradycja, ale w niektórych krajach przepis regulowany prawnie!

Przekonaj się jak ciężko być kobietą

Powyższa tradycja z całą pewnością należy do bardzo seksistowskich, ponieważ zakłada, że kobieta musi dbać o siebie, ale jednocześnie, nie nakłada takiego obowiązku na mężczyznę. Nieco większym szacunkiem panie darzone są w Kenii. W tym raku, panowie przez pierwszy miesiąc od zawarcia małżeństwa mogą zakładać… wyłącznie ubrania swojej żony! Zamysł tej tradycji zakłada, że każdy mężczyzna powinien przekonać się na własnej skórze jak ciężkie bywa życie kobiety. No cóż, w Polsce na pewno cieszylibyśmy się, że tak wiele kobiet zakłada dżinsy. To jednak niejedyny nietypowy zwyczaj panujący w Kenii. W tym kraju ojciec Panny Młodej w dość oryginalny sposób życzy swojej córce powodzenia na nowej drodze życie. Mianowicie… delikatnie opluwa jej twarz.

Nietypowa zapłata za udzielenie ślubu

Na wyspie Jawa należącej do Indonezji, spotkamy się z bardzo nietypowym sposobem płacenia za ślub. W niemal każdym kraju spotkamy się z koniecznością wniesienie opłaty, niezależnie czy wybraliśmy ślub cywilny czy kościelny. Jednakże przyzwyczailiśmy się do tradycyjnej opłaty pieniężnej. Natomiast na wyspie Jawa wciąż spotkamy się z koniecznością płacenia… szczurzymi ogonami. To bardzo nietypowy zwyczaj. Oczywiście przed wiekami, w wielu krajach mężczyzna przed ślubem płacił skórą lub porożem upolowanej zwierzyny. W ten sposób musiał udowodnić, że jest w stanie zapewnić rodzinie pożywienie. Do czego mogłyby się jednak przydać szczurze ogony? O to musielibyśmy zapytać rodowitych mieszkańców Jawy.

Opóźniona noc poślubna w Albanii

Zgodnie ze starą, polską tradycją, małżonkowie mają prawo uprawiać seks dopiero w trakcie nocy poślubnej. Wcześniej, oboje są zobligowani do zachowania czystości. Co ciekawe, w Albanii, mężczyzna będzie musiał poczekać jeszcze trzy dni od zawarcia ślubu. Niektórzy wierzą bowiem, że kobieta przez pierwsze 3 dni i 3 noce musi zachować czystość by odpędzić złe duchy. Czy ta tradycja jest przestrzegana? No cóż, mniej więcej na tej samej zasadzie co zwyczaj czystości w Polsce. Oczywiście zdarzają się osoby przestrzegające tych reguł, jednakże większość osób z całą pewnością rozpoczyna życie seksualne znacznie wcześniej.

Miłość jest warta każdej ceny…

Na szczęście, coraz rzadziej spotkamy się z bardzo osobliwym, by nie powiedzieć obrzydliwym, zwyczajem w małych szkockich miejscowościach. Otóż jeszcze kilkadziesiąt lat temu bardzo powszechne było oblewanie Panny Młodej nieczystościami. Błotem, zgniłymi resztkami jedzenia, odpadami. Następnie Panna Młoda była przepędzana po wiosce przez wszystkich mieszkańców. W ten sposób miała udowodnić swoje oddanie oraz gotowość do poświęceń dla przyszłego męża. Trzeba przyznać, że czytając niektóre zwyczaje ślubne ze świata, można przyznać, że feminizm jest rzeczą całkowicie normalną. Większość takich nietypowych zachowań dotyczy bowiem kobiet.

Kobiety ucztują, panowie pracują

Aby pokazać, że w niektórych krajach to kobiety mogą liczyć na znacznie lepsze traktowanie, udajemy się na wyspę Bali należącą do Indonezji. Otóż na tej wyspie, to panowie mają obowiązek przygotować ucztę dla gości weselnych. Tyle tylko, że gośćmi weselnymi są wyłącznie kobiety! Panowie odpoczywają po czasochłonnym przygotowaniu uczty i przyłączają się do niej dopiero późnym wieczorem. Jak widzimy, równowaga damsko-męska we wszechświecie musi być zachowana!

Uważaj jaką Suknie Ślubną wybierasz

W naszym kraju tradycja związana z sukniami ślubnymi jest coraz mniej widoczna. Oczywiście wciąż bardzo wiele kobiet decyduje się na klasyczną, zdobioną suknię w kolorze białym. Jednakże w Polsce nikt za faux pas nie traktuje już sukni kolorowych, odważniejszych dekoltów czy odsłonionych w pleców. Jednakże w wielu krajach kobiety muszą bardzo uważać na swoją kreację. W Danii suknia absolutnie nie może być wykonana przez Pannę Młodą, ponieważ to zwiastuje cierpienie. Natomiast w Szwecji, czerwona suknia Panny Młodej jest odbierana jako niezachowanie czystości w okresie narzeczeństwa. Samoa natomiast posiada swój sprawdzony trend weselny. Suknia musi być wykonana z kory drzewa modry. W ten sposób wzywa się płodność oraz przychylność natury. 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera!

Schowek (0)