Dodano 2017-10-31 (komentarzy 0)

Organizacja ślubu i wesela krok po kroku

Wróć do listy artykułów

Organizacja ślubu i wesela krok po kroku

Organizacja wesela to niezwykle złożony proces w trakcie którego należy pamiętać o wielu ważnych sprawach. Choć bardzo często gdzieś w naszej świadomości dostrzegamy wizje siebie samego z drugą połówką na ślubnym kobiercu, to dopiero gdy usłyszymy „tak” w trakcie zaręczyn, zaczynamy zastanawiać się, jak należy teraz postąpić. W końcu trzeba znaleźć termin, zaprosić gości, zarezerwować dom weselny, dekoracje, kupić suknie ślubną i garnitur… I wiele, wiele innych. Spokojnie. Przede wszystkim należy pamiętać, że jak każdy proces, organizacja wesela polega na systematycznym i spokojnym odhaczaniu kolejnych punktów. Zaczynamy!

 

  1. Rezerwujemy termin!

To absolutna podstawa. Zważając, że na termin w wymarzonym kościele możemy czekać nawet kilkanaście miesięcy, pierwsza rzecz jaką powinni ustalić narzeczeni, to forma ślubu. Cywilny? Czy kościelny? Na termin cywilny czeka się oczywiście znacznie krócej, ale również jest to przynajmniej kilka miesięcy. W tym momencie zastanawiamy się nad ogólnym zamysłem ślubu, planowaną liczbą gości (warto już teraz zrobić dokładną listę i doliczyć do niej około 10 ponadprogramowych miejsc by być przygotowanym na ewentualne zmiany!) oraz najważniejszymi priorytetami, bez których nie wyobrażamy sobie tego dnia. Obowiązkowo już teraz wybieramy świadków! Gdy ogólny zamysł ślubu został ustalony, szykujemy dokumenty i rezerwujemy interesujący nas termin ślubu. Polecane lokale znajdziecie na naszej stronie w kategorii: Sale Weselne.

  1. Wybieramy miejsce na wesele!

Kolejny arcyważny punkt, za który musimy zabrać się od razu po zarezerwowaniu terminu ślubu. Renomowane i polecane domy weselne również mają napięty grafik. Żeby zarezerwować termin w okresie wiosenno-letnim, musimy tego dokonać przynajmniej 9-12 miesięcy wcześniej. Przy wyborze sali weselnej zwracamy uwagę na liczbę miejsc, otoczenie, miejsce do zabawy dla dzieci, ilość noclegów. No i oczywiście cenę. W tym momencie musimy dokonać analizy finansowej i określić jakim budżetem dysponujemy. Na tej podstawie wybieramy dom weselny zwracając uwagę na cenę od jednej osoby oraz co wchodzi w skład tejże ceny.

  1. Formalności związane ze ślubem

Za te czynności musimy zająć się najpóźniej 6-8 miesięcy przed wyznaczonym terminem. Jeżeli zdecydowaliśmy się na ślub kościelny, musimy pamiętać o konieczności odbycia nauk przedmałżeńskich. W tym momencie konieczne jest także dokładne ustalenie budżetu. Wiemy już ile zapłacimy za wynajęcie domu weselnego. Musimy sprawdzić ile pieniędzy zostało nam na inne atrakcje. Ustalamy również harmonogram oraz listę zadań do wykonania. Konsultujemy się z rodzicami oraz świadkami na ile będą w stanie nam pomóc i jakimi obowiązkami mogą się zająć. Rzadko kiedy to nowożeńcy samodzielnie zajmują się całą organizacją wesela.

  1. Rezerwujemy firmy wspomagające organizacje wesela

Firmy cieszące się renomą i uznaniem również mają zaplanowany grafik na wiele miesięcy do przodu. Dlatego też, rezerwowanie terminów u fotografa, kamerzysty, zespołu weselnego, powinno się odbywać przynajmniej pół roku przed terminem ślubu, choć wiele par twierdzi, że warto zabrać się za te czynności dużo wcześniej jeżeli myślimy o konkretnych usługach. W tym momencie wybieramy również florystkę, z którą ustalimy motyw przewodni i kolorystykę ślubu i wesela. Kobiety powinny się również zająć rezerwacją terminu u wizażystki, fryzjerki, a także kosmetyczki. Co za tym idzie, nadszedł także czas na szukanie sukni ślubnej dla Panny Młodej oraz garnituru dla Pana Młodego! Bardzo dobre salony mody ślubnej, w której bez trudu dobierzecie odpowiednie kreacje, znajdziecie w kategorii: Moda / Uroda

  1. Formalności, formalności i jeszcze raz formalności!

Do ślubu pozostało już tylko pół roku. Czasem nawet mniej! Jak najpilniej zaczynamy szykować zaproszenia dla gości, a także czeka nas wizyta u jubilera w celu wyboru obrączek. Zważając, że w ten dzień chcemy wyglądać doskonale, warto pomyśleć od kursem tańca towarzyskiego by nauczyć się układu pierwszego tańca, który rozpocznie zabawową część imprezy weselnej. Z domem weselnym ustalamy dokładne menu jakim uraczymy naszych gości. Dobieramy także preferowane przez nas atrakcje: fontanna czekoladowa, drink-bar, pokaz sztucznych ogni, auto do ślubu. Na pół roku przed ślubem mamy również ostatni moment na rezerwację terminu w Urzędzie Spraw Cywilnych. Warto również już teraz zabrać się za organizację podróży poślubnej jeśli planujemy coś szalonego!

  1. Teraz czeka nas trochę podróżowania!

Do ślubu 3-4 miesiące. Czas wręczyć zaproszenia. Musimy podjąć decyzję, którym gościom zaproszenie wyślemy pocztą, a których należy zaprosić osobiście. W związku z tym czeka nas podróż do innych miast w celu wręczania zaproszenia najbliższym osobom. Czeka nas również wizyta u florystki i dopięcie kwestii dekoracji na ostatni guzik. Wszystkie te formalności przeplatamy z chwilą słodkości, ponieważ czas na to by zdegustować i zamówić wymarzony tort weselny! Najwyższa pora by pomyśleć również o wszystkich dodatkach: buty, torebka, biżuteria, itp.

  1. Coraz bliżej, a pracy wciąż sporo przed nami

Zostały 2-3 miesiące na ostatnie kwestie. W tym momencie znamy już dokładną liczbę gości, a zatem potwierdzamy to w lokalu, w którym odbędzie się wesele. Musimy zadbać o ilość alkoholu, nocleg, a także transport. W drukarni zamawiamy natomiast wizytówki, winietki lub inną formę potrzebną do rozmieszczenia gości na sali. Zajmujemy się również sobą. Rezerwujemy zabiegi pielęgnacyjne, a Panna Młoda umawia się na próbny makijaż i próbną fryzurę. Ustalamy wszystkie najważniejsze kwestie z firmami podwykonawczymi (fotograf, florystyka, zespół weselny). Prezentujemy plan dnia z dokładnymi godzinami kolejnych punktów imprezy.

  1. To już niecały miesiąc!

Jeżeli postępujecie zgodnie z powyższym poradnikiem, mamy dobrą wiadomość. Zrobiliście już niemal wszystko. Macie trochę czasu dla siebie. Przygotujcie dokumenty, kilka dni przed ślubem spakujcie walizki na podróż poślubną. Możecie wybrać się gdzieś na weekend aby zapomnieć o strefie i spędzić w swoim towarzystwie ostatnie chwile jako narzeczeni. Świadkowie powinni zająć się wieczorami kawalerskim i panieńskim. Jeżeli nie planujemy wydarzeń jak w Kac Vegas, poprośmy ich aby wydarzenia te zaplanowali na tydzień wcześniej.

  1. Powodzenia! To Wasz dzień!

Tego dnia powiecie sobie „tak” i stworzycie rodzinę. Wszystko powinno przebiegać zgodnie ze scenariuszem dnia ślubu, który przygotowaliśmy dwa miesiące wcześniej. O tym, jak przygotować taki scenariusz oraz jak przebiega dzień ślubu opiszemy w osobnym artykule. Nie mniej jednak, w skrócie wygląda to następująco: Duży stres i poranna wizyta w toalecie. Fotograf towarzyszy zazwyczaj Pannie Młodej od rana i dokumentuje przygotowania. Gdy wyglądamy wspaniale czeka nas podróż do kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego. To, na co szykowaliśmy się tak długo trwa chwilę. Jednak zrobiliście wszystko by była to najpiękniejsza chwila w Waszym życiu. Huczna zabawa weselna, noc poślubna, poprawiny i wyjazd na podróż poślubną. Gratulujemy Młodej Parze!

  1. A to jeszcze nie koniec…

Na koniec, warto podziękować gościom za obecność. Zadzwonić do najbliższych i zapytać jak samopoczucie po zabawie weselnej. Po podróży poślubnej musimy również odebrać zdjęcia i filmy z wesela i zadbać o to, aby każdy gość je otrzymał. I to już wszystko. Choć wszystko jest zaplanowane z odpowiednim wyprzedzeniem, czasami bardzo ciężko uniknąć pośpiechu i wyścigu z czasem. Jednak postępując zgodnie z powyższymi poradami, nie będziecie mieli problemów by zaplanować i zorganizować wymarzone wesele. Powodzenia!

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera!

Schowek (0)
 

Szanowna Internautko, Szanowny Internauto,

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych. Jeżeli klikniesz przycisk „chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub zamkniesz to okno, to wyrazisz zgodę na przetwarzanie przez operatora serwisu Adrian Grabski ul.Pomorska 82 lok.4 91-409 Łódź i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zapisywanych w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż modnewesele.com, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w naszej platformie ogłoszeniowej. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Zgodę możesz w każdym momencie wycofać lub ponownie wyrazić na stronie Dopasowanie reklam. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych zawartych w plikach cookie w ww. celu, jest zgoda użytkownika na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez zaznaczanie powyższego okienka (art. 6 ust. 1 lit. a pltk). Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce Prywatności.

Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę