Dodano 2018-02-02 (komentarzy 0)

Na którym palcu powinniśmy nosić obrączkę?

Wróć do listy artykułów

Dziś ciekawy temat, który swoją historię i tradycję czerpie jeszcze z czasów starożytnych. Na przełomie lat zwyczaj noszenia obrączki wielokrotnie się zmieniał i aktualnie w wielu krajach zakłada nieco inne zasady. Co ciekawe, niewłaściwy sposób noszenia obrączki może być opatrznie zrozumiane przez osoby zwracające uwagę na ten detal. Na przykład możemy zostać uznani za wdowca lub wdowę. Wszystko zależy od kultury danego kraju. Sprawdźmy więc jak nosić obrączkę w Polsce oraz przekonajmy się, w których krajach panują inne zwyczaje.

Miejsce na obrączkę? Palec serdeczny prawej dłoni

Aktualnie, w Polsce nosimy obrączkę na prawym palcu prawej dłoni czyli na palcu serdecznym. Jednakże nie zawsze tak było. W czasach starożytnych wierzono, ze od palca serdecznego lewej ręki idzie żyła prowadząca prosto do serca. Z tego względu w wielu krajach do dziś to właśnie lewa ręka uchodzi za właściwe miejsce dla obrączki. Dlaczego w Polsce nastąpiły zmiany? Eksperci twierdzą, że ma to związek z krwawą historią naszego kraju.

Wdowy po mężach, którzy zginęli w trakcie powstań miały przekładać obrączkę na palec serdeczny prawej ręki. Co ciekawe, w geście żałoby podobnie mieli czynić najbliżsi kompani poległego towarzysza. W ten sposób, w Polsce powoli przyjął się zwyczaj noszenia obrączki w ten sposób. Aktualnie wdowa lub wdowiec powinni przełożyć obrączkę na palec serdeczny lewej ręki na czas żałoby. Podobne zwyczaje panują m.in. w Niemczech, Austrii, Norwegii, Danii, Grecji, a także w niektórych krajach Ameryki Południowej oraz Północnej.

W jakich krajach małżonkowie inaczej noszą obrączki?

W samej Europie jest wiele krajów, w których obrączkę powinno się nosić na palcu serdecznym lewej ręki. Takie zwyczaje panują we Francji, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Meksyku. W tych krajach przetrwał zwyczaj zakorzeniony jeszcze w czasach starożytnych. Osoby postępują analogicznie w przypadku śmierci współmałżonka, przekładając obrączkę na palec serdeczny prawej ręki.

Co robimy z pierścionkiem zaręczynowym?

Pierścionek zaręczynowy w okresie narzeczeństwa nosi się tak samo jak obrączkę, czyli na serdecznym palcu prawej dłoni. Po ślubie istnieją trzy możliwości. Pierścionek zaręczynowy można ściągnąć i schować jako rodzinną pamiątkę, a na jego miejsce włożyć obrączkę. Zdecydowana większość kobiet wciąż nosi jednak pierścionek zaręczynowy. Można go nosić wraz z obrączką o ile nie powoduje to dyskomfortu. Możemy również przełożyć pierścionek zaręczynowy na palec serdeczny prawej ręki.

 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera!

Schowek (0)