Dodano 2018-02-02 (komentarzy 0)

Na którym palcu powinniśmy nosić obrączkę?

Wróć do listy artykułów

Dziś ciekawy temat, który swoją historię i tradycję czerpie jeszcze z czasów starożytnych. Na przełomie lat zwyczaj noszenia obrączki wielokrotnie się zmieniał i aktualnie w wielu krajach zakłada nieco inne zasady. Co ciekawe, niewłaściwy sposób noszenia obrączki może być opatrznie zrozumiane przez osoby zwracające uwagę na ten detal. Na przykład możemy zostać uznani za wdowca lub wdowę. Wszystko zależy od kultury danego kraju. Sprawdźmy więc jak nosić obrączkę w Polsce oraz przekonajmy się, w których krajach panują inne zwyczaje.

Miejsce na obrączkę? Palec serdeczny prawej dłoni

Aktualnie, w Polsce nosimy obrączkę na prawym palcu prawej dłoni czyli na palcu serdecznym. Jednakże nie zawsze tak było. W czasach starożytnych wierzono, ze od palca serdecznego lewej ręki idzie żyła prowadząca prosto do serca. Z tego względu w wielu krajach do dziś to właśnie lewa ręka uchodzi za właściwe miejsce dla obrączki. Dlaczego w Polsce nastąpiły zmiany? Eksperci twierdzą, że ma to związek z krwawą historią naszego kraju.

Wdowy po mężach, którzy zginęli w trakcie powstań miały przekładać obrączkę na palec serdeczny prawej ręki. Co ciekawe, w geście żałoby podobnie mieli czynić najbliżsi kompani poległego towarzysza. W ten sposób, w Polsce powoli przyjął się zwyczaj noszenia obrączki w ten sposób. Aktualnie wdowa lub wdowiec powinni przełożyć obrączkę na palec serdeczny lewej ręki na czas żałoby. Podobne zwyczaje panują m.in. w Niemczech, Austrii, Norwegii, Danii, Grecji, a także w niektórych krajach Ameryki Południowej oraz Północnej.

W jakich krajach małżonkowie inaczej noszą obrączki?

W samej Europie jest wiele krajów, w których obrączkę powinno się nosić na palcu serdecznym lewej ręki. Takie zwyczaje panują we Francji, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Meksyku. W tych krajach przetrwał zwyczaj zakorzeniony jeszcze w czasach starożytnych. Osoby postępują analogicznie w przypadku śmierci współmałżonka, przekładając obrączkę na palec serdeczny prawej ręki.

Co robimy z pierścionkiem zaręczynowym?

Pierścionek zaręczynowy w okresie narzeczeństwa nosi się tak samo jak obrączkę, czyli na serdecznym palcu prawej dłoni. Po ślubie istnieją trzy możliwości. Pierścionek zaręczynowy można ściągnąć i schować jako rodzinną pamiątkę, a na jego miejsce włożyć obrączkę. Zdecydowana większość kobiet wciąż nosi jednak pierścionek zaręczynowy. Można go nosić wraz z obrączką o ile nie powoduje to dyskomfortu. Możemy również przełożyć pierścionek zaręczynowy na palec serdeczny prawej ręki.

 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera!

Schowek (0)
 

Szanowna Internautko, Szanowny Internauto,

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych. Jeżeli klikniesz przycisk „chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub zamkniesz to okno, to wyrazisz zgodę na przetwarzanie przez operatora serwisu Adrian Grabski ul.Pomorska 82 lok.4 91-409 Łódź i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zapisywanych w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż modnewesele.com, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w naszej platformie ogłoszeniowej. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Zgodę możesz w każdym momencie wycofać lub ponownie wyrazić na stronie Dopasowanie reklam. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych zawartych w plikach cookie w ww. celu, jest zgoda użytkownika na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez zaznaczanie powyższego okienka (art. 6 ust. 1 lit. a pltk). Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce Prywatności.

Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę