Dodano 2017-09-18 (komentarzy 0)

Kolor bukietu ślubnego – tradycja czy nowoczesność?

Wróć do listy artykułów

Bukiet ślubny Panny Młodej to ozdoba wyjątkowa, która musi zostać przygotowana z odpowiednią pieczołowitością i dbałością o najmniejszy detal. Dobrze wykonany bukiet powinien uzupełniać przepiękny obraz tworzony przez Pannę Młodą, jej suknię oraz wszystkie dodatki. Kolorystyka bukietu jest zatem uzależniona od całokształtu kreacji. Jednak wybór koloru również ma duże znaczenie.

W zgodzie z tradycją, w bukietach ślubnych wyznaje się kolory: biały, zielony, różowy oraz filerowy. Nowoczesność proponuje nam także inne barwy takie jak: pomarańczowy, czerwony, żółty. Zatem wybranie odpowiedniego koloru to nie tylko troska o odpowiednią stylistykę pasującą do kreacji, ale także stawienie czoła odwiecznemu dylematowi: Ile tradycji zawrzeć w nowoczesnym ślubie i weselu? Co więcej, każda barwa ma swoje indywidualne znaczenie w kontekście bukietu ślubnego.

Nie ma wątpliwości, że w bukiecie powinny znaleźć się białe akcenty. To symbol czystości oraz dobrych intencji. Według starych przesądów, brak koloru białego w bukiecie ślubnym przynosił pecha, a także, był zwiastunem, że przyszły mąż będzie zdradzał swoją żonę. Przesądy, przesądami, ale jeżeli zależy nam na pielęgnowaniu tradycji, bukiet ślubny oraz biel to połączenie obowowiązkowe.

Kolor fioletowy w swoim znaczeniu jest podobny do białego i symbolizuje uczciwość i sprawiedliwość. Wiedza i odpowiedzialność to znaczenie barwy granatowej. Kolor różowy to oczywiście wyraz kobiecości, a czerwony – prawdziwej, namiętnej miłości. Mamy jeszcze barwę zieloną symbolizującą młodość i naturę, zwiastującą dostatek. Ten kolor jest bardzo popularny w przypadku wiejskich ślubów. Ma on zapewnić obfitość plonów.

Są jednak barwy, na które powinniśmy uważać. Na ten przykład – kolor żółty. Optymizm, symbol słońca i ciepła. A jednak, w kontekście bukietu ślubnego ma także pewne wady. Kwiaty w kolorze żółtym często wręczamy jako neutralny podarunek. Niektórzy przypisują im niepewność oraz strach. Nie są to najlepsze przesłanki na ślub. Dlatego kolor żółty zalecamy stosować bardzo ostrożnie.

Znając symbolikę barw, a także wiedząc, które są postrzegane w kanonie jako te tradycyjne, a które jako nowoczesne, możemy bez obaw zaplanować bukiet ślubny wraz z doświadczoną florystką. Zawsze warto mieć świadomość tego, co oznacza bukiet, który Panna Młoda będzie trzymać w swoich dłoniach w trakcie ceremonii ślubu, a następnie rzuci za siebie wyłaniając w ten sposób następną pannę do wydania za mąż. 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera!

Schowek (0)