Dodano 2017-10-10 (komentarzy 0)

Jak zaplanować ciekawą zabawę oczepinową?

Wróć do listy artykułów

Oczepiny to termin, który pochodzi ze staropolskiej tradycji. Na dawnych weselach zamiast wianka, Panna Młoda zakładała specjalnie stworzony czepiec, który zazwyczaj pochodził od matki chrzestnej. Dokładnie o północy, Panna Młoda była zabierana do oddzielnej izby, czepiec przechodził na głowę najstarszej druhny, a dodatkowo, świeżo upieczonej żonie skracano włosy. Oczywiście dzisiaj, o włosy Panny Młodej dba się dużo bardziej i zwyczaj ten nie jest już praktykowany. Niemniej jednak, nazwa oczepin została po dzień dzisiejszy.

No właśnie, jak zaplanować ciekawe oczepiny? Zgodnie z tradycją zabawa zaczyna się po północy. Należy zaplanować interesujące atrakcje takie jak konkursy oraz zabawy oczepinowe. Do najpopularniejszych należą wszelkiego rodzaju quizy. Wodzirej zadaje pytania gościom, którzy chcą wziąć udział w zabawie. Uczestnik, który wykaże się największą wiedzą na temat Państwa Młodych otrzymuje drobny upominek w nagrodę.

Rodzaje Quizów występują także w innych formach. Bardzo popularna, którą możemy spotkać na weselach, przypomina popularny program telewizyjny – Familiadę. Rodzina Panny Młodej przeciwko Rodzinie Pana Młodego. Pytania związane na temat świeżo upieczonych małżonków. Wszystko w pozytywnej atmosferze i dużą dozą humoru, tak aby rozbawić wszystkich gości. Oczywiście, bardzo często, nieodzownym elementem oczepin jest alkohol i symboliczne „karniaki” za złą odpowiedź.

Tradycyjnie, w tej części wesela następuje także namaszczenie przyszłych nowożeńców. Dziewczyny tańczą wokół Panny Młodej, a ta, która złapie welon, według tradycji, najszybciej wyjdzie za mąż. Podobna forma zabawy występuje w przypadku panów, tyle tylko, że Pan Młody rzuca swoją muszkę. Oczywiście z zasłoniętymi oczami, tak aby żadna z osób nie była faworyzowana. Zabawa, którą wciąż możemy spotkać na weselach, to poszukiwanie wybranka lub wybranki. Przykładowo – Panna Młoda zasiada na krześle, a obok niej kilka innych pań, które chcą wziąć udział w zabawie. Pan Młody z zawiązanymi oczami, dotykając nóg wszystkich pań, ma wskazać, które należą do jego małżonki. Pomyłki rzadko się zdarzają, ponieważ, nawet jeżeli Pan Młody nie radzi sobie z zadaniem, to wszyscy goście pomagają mu odnaleźć właściwą parę nóg.

Na koniec oczepin następuje uroczyste podziękowanie dla rodziców. Nie tylko za udział w weselu, ale za wszystkie lata młodości oraz rzeczy, które zawdzięczają swoim rodzicom. Na koniec otrzymują oni od swoich dzieci drobny prezent. Na tym kończy się formalna część wesela. Jeżeli pozwala na to dom weselny oraz pora, oczepiny mogą zostać uczczone przez pokaz sztucznych ogni. Teraz zostaje tylko zabawa i tańce do białego rana, na których zazwyczaj objawiają się królowie parkietu oraz niestrudzeni uczestnicy imprez, którzy do ostatniej minuty wybornie bawią się na weselu. 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera!

Schowek (0)
 

Szanowna Internautko, Szanowny Internauto,

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych. Jeżeli klikniesz przycisk „chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub zamkniesz to okno, to wyrazisz zgodę na przetwarzanie przez operatora serwisu Adrian Grabski ul.Pomorska 82 lok.4 91-409 Łódź i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zapisywanych w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż modnewesele.com, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w naszej platformie ogłoszeniowej. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Zgodę możesz w każdym momencie wycofać lub ponownie wyrazić na stronie Dopasowanie reklam. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych zawartych w plikach cookie w ww. celu, jest zgoda użytkownika na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez zaznaczanie powyższego okienka (art. 6 ust. 1 lit. a pltk). Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce Prywatności.

Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę