Dodano 2017-11-03 (komentarzy 0)

Jak wygląda przyjęcie wesele? Impreza krok po kroku

Wróć do listy artykułów

Wczoraj pisaliśmy o tym jak dokładnie przebiega dzień ślubu i zatrzymaliśmy się na momencie, w którym odbieracie prezenty i życzenia od gości. Po tym wydarzeniu udacie się do sali weselnej by rozpocząć uroczyste świętowanie tego wyjątkowego dnia. Przebieg wesela może być oczywiście bardzo różny w zależności od atrakcji oraz przywiązania do tradycji. Postaramy się jednak opisać wszystkie najważniejsze momenty, które powinny zostać uwzględnione w trakcie wesela.

Przyjazd do lokalu weselnego

Przed domem weselnym prawdopodobnie zgromadzili się już goście, którzy czekają na Parę Młodą. Wysiadacie z samochodu i otrzymujecie brawa od gości. Przyjęcie weselne powinno rozpocząć się od tradycyjnego przywitania chlebem i solą, a także kieliszkiem alkoholu. Zazwyczaj jest to szampan. Po wypiciu trunku rzucacie kieliszki za siebie tak aby rozbiły się na znak dobrej wróżby i pomyślności. Pan Młody bierze wybrankę na ręce i przenosi ją przez próg domu weselnego. Za Wami podążają goście. W tym momencie kelnerzy ustawiają się z tacami wypełnionymi winem musującym i częstują wchodzących gości. Zostaniecie poprowadzeni do przestronnego miejsca sali, natomiast pozostałe osoby gromadzą się wokół Was by wznieść toast oraz odśpiewać „sto lat”. W tym momencie do akcji wkracza także wodzirej, który wita gości i rozpoczyna prowadzenie imprezy.

Pora na obiad weselny

Po oficjalnym rozpoczęciu wesela, goście zajmują swoje miejsca, a obsługa lokali rozpoczyna wydawać dania. Dla Pary Młodej oraz świadków zawsze przygotowane jest honorowe miejsce ustawione przodem do reszty stołów. Najczęściej obiad składa się z dwóch dań. Tu pojawia się pierwsza kwestia sporna, a mianowicie tort weselny. Niektórzy twierdzą, że należy go podać jako deser po obiedzie aby wszyscy goście mogli go skosztować. Inni jednak zaznaczają, że tort weselny należy kroić po oficjalnym rozpoczęciu części zabawowej. Z drugim scenariuszem spotykamy się dużo częściej. A zatem po obiedzie złożonych z dwóch dań przechodzimy do otwarcia zabawy. Należy uwzględnić chwilę przerwy po posiłku, tak aby goście nie ruszali do tańca zaraz po konsumpcji.

Otwieramy zabawę weselną!

Wodzirej zaprasza wszystkich gości do zgromadzenia się wokół parkietu. Za chwilę puszczona zostanie muzyka, do której zatańczycie Pierwszy Taniec. Do tego utworu zgodnie z tradycją tańczycie sami. Po jego zakończeniu zaczynamy zabawę taneczną i wszyscy goście wkraczają na parkiet. To moment wspaniałej zabawy, w której goście mają dużo swobody. Wszyscy zgodnie ze swoimi upodobaniami starają się dobrze spędzić czas. Para Młoda w przerwie od zabawy tanecznej stara się podchodzić do gości przy stole by poświęcić chociaż chwilę na rozmowę z każdą przybyłą osobą. Czeka Was dużo obowiązków, ponieważ każdy chce zatańczyć z Panna Młodą, natomiast Pan Młody raz po raz będzie zapraszany do stołu by symbolicznie napić się wódki. Odmówić oczywiście nie wolno, ale zawsze możemy prosić o symboliczne polanie połowy kieliszka. W końcu gdyby Pan Młody miał pić z każdym gościem, zabawa mogłaby się skończyć bardzo szybko. Z tego względu, w niektórych domach weselnych można poprosić o zastosowanie pewnego fortelu… a mianowicie, o specjalnie przygotowaną butelkę na stole Państwa Młodych, w której zamiast alkoholu mamy wodę.

Dochodzi północ! Czas na oczepiny

To chyba najbardziej klimatyczna część wesela. Zgodnie z tradycją, punktualnie o północy rozpoczynamy oczepiny. Jeżeli zaplanowaliśmy pokaz sztucznych ogni, mogą one poprzedzać rozpoczęcie tej części imprezy. Na oczepinach mamy czas na wszystkie tradycyjne zabawy. Czas wyłonić przyszłą Parę Młodą! O znalezienie wszystkich kawalerów i panien zadbają świadkowie lub wodzirej. Nie może zabraknąć tradycyjnego rzucenia welonem (lub bukietem ślubnym) oraz muszką Pana Młodego. Zgodnie z przepowiednią, panna, która złapie welon, oraz kawaler, który zdobędzie muszkę, najszybciej staną na ślubnym kobiercu. Wyłoniona w ten sposób para zazwyczaj wychodzi następnie na parkiet i tańczy do specjalnego utworu. W ten sposób zrodziła się niejedna miłość, choć jest o to oczywiście bardzo ciężko, ponieważ wiele osób wolnych stanem cywilnym jest na weselu ze swoim partnerem, z którym planują przyszłość. Niemniej jednak, śluby przyszłych par młodych wyłonionych w trakcie oczepin niekiedy się zdarzają! Oczepiny to również inne zabawy, konkursy oraz quizy. Wracamy do kwestii tortu weselnego. Wiele osób uważa, że idealnym momentem zaserwowania tortu weselnego jest chwila zakończenia oczepin.

Podziękowania dla rodziców

Państwo Młodzi wychodzą na parkiet i proszą o podejście bliżej swoich rodziców. Teraz następuje wzruszający moment podziękowań, w których Państwo Młodzi zawierają swoją wdzięczność za wszystkie wspaniałe chwile spędzone w dzieciństwie, za pomoc w dorosłym życiu, za wszystko co według nich jest ważne. Mogą również podziękować innym bliskim oraz przyjaciołom. Po podziękowaniach rodzice mogą powiedzieć kilka słów od siebie, a następnie cała sala śpiewa im „sto lat”. Państwo Młodzi wręczają również prezent swoim rodzicom.

Zabawa do białego rana

Termin „nocy poślubnej” w praktyce nie istnieje lub nadchodzi dopiero po kolejnym dniu. Bowiem wesele często trwa w najlepsze do 4-5 nad ranem. Oczywiście, Para Młoda na swoim weselu jest jak kapitan na statku. Nietaktem jest opuszczenie przyjęcie do momentu gdy na sali wciąż bawią się goście. Najczęściej, zabawa kończy się o ustalonej porze z domem weselnym. Na pół godziny wcześniej wodzirej informuje zgromadzonych, że niestety, zabawa powoli dobiega końca. Państwo Młodzi udają się zazwyczaj do swojego apartamentu lub pokoju zarezerwowanego na noc poślubną. W ten sposób kończy się dzień wesela, ale niekoniecznie świętowanie tego wspaniałego dnia.

Kwestia poprawin

Tutaj wszystko zależy od Was. Poprawiny wymagają dodatkowego nakładu finansowego, potwierdzenia obecności gości, a także innych formalności związanych z ustaleniem miejsca na zorganizowanie tego wydarzenia. Poprawiny mogą przyjąć formę kolejnej imprezy do białego rana, ale częściej polegają na spotkaniu się przy obiedzie. Szczególnie w okresie wiosenno-letnim, oczepiny organizuje się w plenerze przy grillu. Jednak jest to bardziej nieoficjalna część wesele adresowana do gości, którzy mogą się na niej pojawić. Tego samego dnia lub nazajutrz Państwo Młodzi udają się w podróż poślubną, aby w końcu uczcić zawarcie małżeństwa we dwoje.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera!

Schowek (0)
 

Szanowna Internautko, Szanowny Internauto,

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych. Jeżeli klikniesz przycisk „chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub zamkniesz to okno, to wyrazisz zgodę na przetwarzanie przez operatora serwisu Adrian Grabski ul.Pomorska 82 lok.4 91-409 Łódź i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zapisywanych w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż modnewesele.com, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w naszej platformie ogłoszeniowej. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Zgodę możesz w każdym momencie wycofać lub ponownie wyrazić na stronie Dopasowanie reklam. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych zawartych w plikach cookie w ww. celu, jest zgoda użytkownika na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez zaznaczanie powyższego okienka (art. 6 ust. 1 lit. a pltk). Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce Prywatności.

Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę