Dodano 2017-11-28 (komentarzy 0)

Ile kosztuje organizacja wesela? Ile zapłacimy za ślub?

Wróć do listy artykułów

Na naszej stronie krok po kroku rozpisaliśmy już jak zorganizować niezapomniany ślub oraz wesele. Teraz nadszedł czas, by porozmawiać o kosztach takiej imprezy. Powiemy o tym, kto ponosi większość kosztów oraz jakie elementy wpływają na koszty wesela. Dokładny budżet potrzebny do zorganizowania wesela zależy oczywiście od wyboru standardu oraz czasu trwania całej uroczystości. Zastanówmy się zatem ile kosztuje organizacja wspaniałego wesela?

Kto ponosi koszty organizacji wesela?

W dzisiejszych czasach młode osoby pragną być bardziej niezależne i robią wszystko, aby w swoim zakresie zdobyć wszystkie środki potrzebne do zorganizowania ślubu i wesela. Zgodnie z tradycją, parze młodej pomagają rodzice, którzy dzielą się kosztami. I tak, rodzice Panna Młodej finansują: zakup kreacji ślubnej, zaproszenia dla gości, wideofilmowanie i fotografię ślubną, większość kosztów związanych z organizacją przyjęcia weselnego, a także dekoracje ślubne oraz weselne.

Rodzice Pana Młodego powinni zająć się następującymi kwestiami: Strój Pana Młodego, bukiet ślubny dla Panny Młodej, auto do ślubu wraz z dekoracją, oprawa muzyczna, podróż poślubna, obrączki, alkohol oraz napoje serwowane na przyjęciu weselnym. Zważając, że to rodzina Panny Młodej ponosi koszty związane z wynajęciem domu weselnego wraz z odpowiednim pakietem, często to właśnie po tej stronie następują większe wydatki. Jednakże dobra współpraca obu rodzin pozwala na zbilansowanie wydatków i podzielenie się kosztami po równo.

Od czego zależą koszty wesela?

Na to pytanie można byłoby odpowiedzieć kilkoma słowami: Od standardu, renomy uroczystości oraz liczby gości. Postarajmy się jednak nieco szerzej opowiedzieć o tym zagadnieniu. Podstawową kwestią jest oczywiście liczba gości. Jak wiadomo, kameralny obiad weselny  to wręcz symboliczne wydatki w porównaniu z wystawną imprezą weselną dla ponad 200 gości. Kolejną kwestię odgrywa wybór sali weselnej, a dokładnie od jej wyposażenia, prestiżu, dodatkowych atrakcji. Różne ceny wchodzą w grę także przy wyborze dekoracji, fotografa i kamerzysty oraz zespołu weselnego.

Na stałym poziomie utrzymują się natomiast takie kwestie jak: Stroje Pary Młodej. W końcu jest to kwestia reprezentacyjna, a jak wiadomo, oczy wszystkich gości będą skupione na nowożeńcach. Rodzice za punkt honoru stawiają sobie, by ich dzieci wyglądały w tej sytuacji nienagannie. Dlatego też, choć ceny za suknię ślubną czy garnitury są bardzo różne, rodzice Państwa Młodych często nie oszczędzają w tym aspekcie. W nowoczesnych rozwiązaniach ślubnych para przygotowująca się do ślubu sama dba o sfinansowanie sukni ślubnej, dodatków oraz garnituru Pana Młodego.

Plan ślubu oraz wesela - zarys budżetu

Kwestią priorytetową przed rozpoczęciem jakichkolwiek kroków związanych z organizacją dnia ślubu oraz wesela należy zacząć od rozmów z rodzicami. Należy ustalić dokładny budżet, jaki chcemy przeznaczyć na organizację. W ten sposób nakierunkujemy swoje myśli na właściwe tory i jesteśmy w stanie lepiej wybierać wszystkie elementy. Oczywiście, zaplanowanym budżetem nie musicie dysponować od samego początku. Koszty w trakcie organizacji rozkładają się czasowo, więc należy brać pod uwagę ile pieniędzy przybędzie w ciągu najbliższego pół roku, jeżeli organizujemy ślub i wesele z przynajmniej rocznym wyprzedzeniem.

W trakcie rozmów z rodzicami należy również ustalić kwestie tego, kto opłaca dany element organizacji ślubu i wesela. Dopiero po zakończeniu tej fazy „negocjacyjnej” mamy pełny obraz sytuacji, co pozwala nam na lepsze rozporządzanie zarówno czasem, jak również pieniędzmi jakie mamy do dyspozycji. Minusy rozwiązania z rodzicami w roli sponsorów? Ich oczekiwania względem ślubu i wesela mogą się nieco różnić od naszych poglądów. Dlatego też często dochodzi do nieporozumień wynikających z tych różnic. Niestety, niewiele Par Młodych stać na to, by samodzielnie finansować tak drogie przedsięwzięcie, jakim jest ślub oraz wesele.

Koszty organizacji ślubu

Zaczynamy od najważniejszego. W końcu w całym tym zamęcie oraz organizacyjnych meandrach nie należy zgubić sensu tego dnia. Jedno jest pewne – spotkacie się na ślubnym kobiercu lub w Urzędzie Stanu Cywilnego, by stać się rodziną. Wesele jest jedynie uroczystością, na której ten fakt zostanie uczczony. Zacznijmy zatem od wydatków niezbędnych.

Wygląd Państwa Młodych – w tej sytuacji, bardziej uprzywilejowany jest mężczyzna, który w niższej cenie może zakupić doskonały garnitur z wysokiej klasy materiałów. Panna Młoda staje przed znacznie trudniejszym wyzwaniem. Wybór sukni ślubnej wymaga pomocy ze strony mamy lub świadkowej. Ceny są natomiast przeróżne. Zaczynając od 800-1000 PLN za podstawowe modele, aż do kilkunastu tysięcy złotych za suknie znanych projektantów mody ślubnej. Jednakże ten punkt organizacji ślubu można zamknąć w przedziale 3,000 – 5,000 PLN, gdy doliczymy niezbędne dodatki. Panna Młoda dodatkowe kilkaset złotych musi przeznaczyć na wszystkie zabiegi kosmetyczne, fryzjera oraz makijażystkę. Jak wiadomo, Pan Młody większości z tych wydatków nie poniesie.

Zaproszenia ślubne – kwestia bardzo ważna, ponieważ zaproszenia świadczą o tym, jak cenicie sobie obecność gości na swojej uroczystości. Dokładne koszty zależą oczywiście od liczby gości, od formatu zaproszenia oraz oryginalności pomysłu. Idąc „po kosztach” za zaproszenia ślubne możemy zapłacić od 1 do 10 PLN za jedną sztukę.  

Obrączki – tutaj nie będziemy podawać żadnych konkretnych cen. Jest to zwyczajnie niemożliwe, zważając na rozpiętość cenową. Wszystko zależy od wyboru rodzaju kruszcu, jego wagi, ilości kamieni szlachetnych. Obrączki można zakupić czysto symbolicznie za kilkaset złotych. Można również wybierać te jedyne i najwspanialsze świadczące o naszym związku. Górnych granic niema, biżuteria to bardzo otwarty przedział czasowy i tylko od nas zależą granice jakie ustalimy.

Dekoracje ślubne – w tym aspekcie również możemy ograniczyć koszty. Wszystko zależy od wybranego pakietu. Czy pragniemy zapewnić tylko najpotrzebniejsze rzeczy takie jak oprawa florystyczna Pary Młodej oraz świadków, czy dekoracje rozwijamy także na miejsce zaślubin. W pierwszym scenariuszu koszty wyniosą od 200 do 400 PLN. W drugim scenariuszu koszty mogą być znacznie wyższe i oscylować nawet w okolicach 1000 PLN w zależności od rodzaju dekoracji.

Oprawa muzyczna ślubu – tradycyjnym pomysłem będzie po prostu wybór organisty, który zadba o oprawę całego wydarzenia. Jednakże inni preferują inne instrumenty muzyczne. Dlatego też, do ślubu przygrywać mogą skrzypce lub zespół muzyczny specjalizujący się w tym obszarze muzycznym. Koszty związane z oprawą muzyczną nie są wysokie – od 100 do 300 PLN spokojnie wystarczy.

Fotograf i kamerzysta – koszty będą zależne od zakresu ich obowiązków. Czy ich zadaniem jest pełna dokumentacja tego dnia od przygotowań po koniec wesela, a także plenerowa sesja zdjęciowa? Czy może zależy nam tylko na uwiecznieniu ślubu i na krótkiej sesji? Cena zależy także od tego, w jakiej formie otrzymacie pamiątkę stworzoną przez fotografa i kamerzystę. Ciężko zatem powiedzieć dokładne koszty, jednak zaczynają się one od rzędu kilkuset złotych, a mogą zakończyć na kilku tysiącach złotych.

Niezbędne formalności ślubne – należy od razu określić, że ślub cywilny jest znacznie tańszy i rzadko przekracza 200 PLN. Należy zapłacić jedynie za udzielenie ślubu oraz odpisy aktu małżeństwa. Ślub kościelny tylko w teorii nie powinien kosztować więcej. Tyle tylko, że w tym przypadku musimy opłacić zapowiedzi przedślubne, a także wręczyć ofiarę. Jej wysokość to zawsze kwestia sporna, ponieważ zwrot „co łaska” może przybierać różne formy. Jednakże, na ofiarę zwykło się przeznaczać w tym przypadku od 500 do 1000 PLN. Choć oczywiście natrafimy na księży, którzy stwierdzą, że ofiara w wysokości 200 PLN jest jak najbardziej adekwatna.

Koszty dodatkowe – tutaj opisujemy wszystkie elementy nieobowiązkowe, które mogą uświetnić charakter ślubu. Chodzi oczywiście o atrakcje, takie jak wypuszczenie białych gołębi, pokaz baniek czy towarzyszący Parze Młodej szczudlarze. Dodatkowym kosztem jest również pojazd ślubny. W końcu do ślubu możemy podjechać samochodem własnym lub pożyczonym od kogoś z rodziny. Możemy również wynająć odpowiedni pojazd ślubny: zabytkowe auto, limuzynę, sportowy samochód, lub pojazd z innym rodzajem napędu – dorożka zaprzężona do dwóch koni. Wszystkie te atrakcje wybieramy na sam koniec, gdy wiemy, ile pieniędzy nam zostało.

Koszty organizacji wesela

Największe koszty dopiero przed nami. Tutaj wszystko zależy od tego, ilu gości weźmie udział w uroczystości wesela, jaki lokal ślubny wybierzemy, a także, na ile dodatkowych atrakcji się zdecydujemy. Koszty wesela mogą znacznie przekraczać koszty ślubu. Znamienne jest to, że gdy jesteśmy przekonani o tym, że wszystko zostało już opłacone, zawsze wyskoczy kilka dodatkowych wydatków. A ceny będą rosły. Dlatego tutaj budżet musi być elastyczny i wyposażony w pewien margines błędu – rezerwy, które pozwolą opłacić nieoczekiwane wydatki.

Lokal weselny – Kwestia najważniejsza. Lokal zawsze wybieramy pod kątem liczby gości, ponieważ niektóre domy weselne doliczają koszty związane z tym, że obiekt jest znacznie większy i przystosowany do większej liczby gości. Bardzo ważna kwestia – zawsze musimy sprawdzić, co tak naprawdę wchodzi w koszt pakietu weselnego. Menu? Wyłączność obiektu dla gości? Dodatkowe dekoracje? To wszystko konsultujemy z menadżerem obiektu. Koszty wynajęcia sali weselnej są bardzo różne. Od 100 PLN za jedną osobę do 700 PLN w najbardziej prestiżowych obiektach. W cenę rzadko kiedy wchodzi alkohol, o czym należy pamiętać. Znaczenie ma również lokalizacja, czy dom weselny jest położony w mieście czy w cichej okolicy oddalonej od miasta? Takie detale mają wpływ, chociażby na koszty transportu.

Alkohol  na weselu – wszystko zależy od wybranego przez Was planu. Najpopularniejszy zakłada własny alkohol i tzw. opłatę korkową dla obsługi domu weselnego, która będzie serwowała alkohol. Inna opcja to drink-bar i zewnętrzny wykonawca, który zajmie się wydawaniem rozmaitych trunków dla gości. Często można się również spotkać z open-barem, kiedy to dom weselny dba o zapas alkoholu, a Ty ponosisz dodatkowe koszty od osoby. Plusem jest to, że stawka jest zawsze stała, a ilość wypitego alkoholu nie podniesie ceny. Najmniej powszechną i bardzo ryzykowną metodą jest model restauracyjny – goście sami zamawiają alkohol na koszt Państwa Młodych.

Tort weselny – tutaj cena zależy od wybranej pracowni cukierniczej, od wzoru tortu oraz jego rozmiaru. Ceny wynoszą zazwyczaj od 70 do 150 PLN za kilogram.

Oprawa muzyczna – DJ i wodzirej czy zespół weselny? W przypadku opcji nr 1 musimy przygotować się na wydatek rzędu od 1000 do 5000 PLN. Zespół weselny może zagrać zarówno taniej, jak i drożej, ceny na tym rynku są bardzo różne i ciężko znaleźć regułę. Pamiętajmy, że wyższa cena oprawy muzycznej bardzo często wiąże się z większą renomą wykonawcy wynikającą nie tylko z dużych umiejętności, ale także lepszego sprzętu, który zapewni najwyższą jakość dźwięku i oświetlenia.

Noclegi –Niektórzy goście zawitają na nasze wesele z innych miast, a nawet z innych krajów. A zatem, należy ich uwzględnić w kosztach noclegu. Na miejscu bardzo często zostają rodzice Państwa Młodych oraz oczywiście Para Młoda. Jednak nowożeńcy często mogą liczyć na prezent od domu weselnego lub hotelu, w którym organizowane jest przyjęcie. Prezentem jest oczywiście apartament małżeński na noc poślubną. Koszty noclegów dla gości zazwyczaj są dużo tańsze niż tradycyjny cennik ośrodka. Wliczając ten rabat, nocleg od jednego gościa to koszt od 20 do 60 PLN.

Transport – Jeżeli sala weselna znajduje się w sporej odległości od kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego, musicie zadbać również o komfortowy transport dla gości. Wynajem autokaru i koszty zależą od marki pojazdu, czasu, na jaki wynajmujemy autokar oraz przebytą odległość. Niekiedy, noclegi znajdują się w innym miejscu niż sala weselna. To również wymaga od nas wynajęcia transportu, który przewiezie wszystkich nocujących gości.

Dodatkowe atrakcje – powyżej opisaliśmy najważniejsze i obowiązkowe wydatki, które często stanowić nawet połowę budżetu. Nadszedł czas na urozmaicenie przyjęcia i wybór dodatkowych atrakcji. Pokaz sztucznych ogni, pokazy barmańskie, fontanna czekoladowa, wiejski stół, foto budka. Niektóre z atrakcji takie jak fontanna czekoladowa czy stół z przysmakami są organizowane przez dom weselny w cenie. Wybór pozostałych urozmaiceń zależy oczywiście od pozostałego budżetu. Opcji jest bez liku i tak samo prezentują się koszty. Wszystko zależy od naszych oczekiwań.

Podróż poślubna – to oczywiście punkt następujący w ciągu kilku dni po weselu. Tutaj również wszystko zależy od tego, na jaką wycieczkę się zdecydujemy. Od stosunkowo taniego wyjazdu na tydzień nad polskie morze lub w góry, aż po bardzo drogie podróże do ciepłych krajów.

I to w zasadzie wszystko na temat kosztów organizacji wesela. Łatwo policzyć, że organizacja „klasycznego” wesela dla ponad 100 gości to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego też niewiele Par Młodych jest w stanie samodzielnie opłacić koszty organizacji ślubu i wesela. Z całą pewnością odradzamy kredyty. Jest to coraz popularniejszy sposób na finansowanie tego szczególnego dnia. Ale czy na nową drogę życia chcemy wkraczać z kredytem? Szczególnie, że po ślubie i weselu przyjdą kolejne duże wydatki – np. zakup mieszkania czy samochodu. W niedalekiej przyszłości pojawić się mogą również dzieci. Z tego względu warto wystawić mniej luksusowe przyjęcie za niższą cenę niż zadłużać się specjalnie po to, by zorganizować okazały ślub i wesele.

 

 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera!

Schowek (0)
 

Szanowna Internautko, Szanowny Internauto,

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych. Jeżeli klikniesz przycisk „chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub zamkniesz to okno, to wyrazisz zgodę na przetwarzanie przez operatora serwisu Adrian Grabski ul.Pomorska 82 lok.4 91-409 Łódź i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zapisywanych w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż modnewesele.com, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w naszej platformie ogłoszeniowej. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Zgodę możesz w każdym momencie wycofać lub ponownie wyrazić na stronie Dopasowanie reklam. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych zawartych w plikach cookie w ww. celu, jest zgoda użytkownika na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez zaznaczanie powyższego okienka (art. 6 ust. 1 lit. a pltk). Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce Prywatności.

Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę