Dodano 2017-11-09 (komentarzy 0)

Czym kierować się przy wyborze świadków na ślubie?

Wróć do listy artykułów

Świadkowanie na ślubie to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Osoby te będą Wam pomagać w wielu sprawach organizacyjnych, a także będą z Wami od samego rana w dzień ślubu. Oprócz podpisu na akcie ślubu, świadkowie wspierają Młodych od samego rana w dniu ślubu, muszą pamiętać o obrączkach, pomagają odbierać prezenty, a także są ważnymi postaciami na weselu, w trakcie którego starają się odciążyć Was z obowiązków i zapewnić Wam dobrą zabawę. Zgodnie z tradycją świadkowie organizują również wieczory kawalerski oraz panieński.

Dlatego też, wybór świadków wymaga odpowiedniego podejścia do tematu. Muszą to być oczywiście osoby nam bliskie. Tradycja odradza jednak osoby blisko z nami spokrewnione i wskazuje, że lepszymi kandydatami są serdeczni przyjaciele, z którymi mamy kontakt od wielu lat. Choć wiele osób tej zasady nie przestrzega i na stanowiska świadka mianuje np. rodzeństwo. Istnieje jeden główny wymóg, który muszą spełniać świadkowie. A jest nim czas.

Świadków nie mianujemy wyłącznie po to, aby podpisali się pod aktem ślubu. Ich zadaniem jest pomagać nam w organizacji udanego wesela. To oni będą nam towarzyszyć w zwiedzaniu domu weselnego. Świadkowa pomoże przyszłej Pannie Młodej przejrzeć wszystkie suknie ślubne i wybrać tą jedną, najwspanialszą. Ich zadaniem jest również stawić się wcześniej w kościele lub urzędzie stanu cywilnego by załatwić niezbędne formalności i dostarczyć dokumenty.

A zatem, muszą to być osoby, które chętnie podzielą się swoim czasem by nam pomóc. Nienajlepszym rozwiązaniem będzie wybranie na świadka kogoś kto na co dzień mieszka kilkaset kilometrów od nas, ponieważ w tej sytuacji, raczej nie będziemy mogli liczyć na pomoc w organizacji tego wyjątkowego dnia. Czas jest zatem najważniejszym wymogiem w kwestii wyboru świadków.

W roli świadków lepiej spełniają się osoby z natury towarzyskie i otwarte, które z łatwością nawiązują nowe znajomości. Pamiętajmy, że na weselu świadkowie będą prawą ręką gospodarzy, czyli Państwa Młodych. Ich zadaniem będzie dbać o dobre samopoczucie gości oraz zachęcanie ich do wzięcia udziału w różnych zabawach. Ostatnią, mniej istotną kwestią jest stan cywilny naszych świadków. Zajmują oni honorowe miejsce przy stole Państwa Młodych wraz z osobami towarzyszącymi. Jeżeli nasi świadkowie nie mają stałego partnera, warto zapoznać ich bliżej. Zdarzały się bowiem sytuacje, w których świadkowie nawiązywali bliższą więź i niebawem sami zapraszali gości na swój ślub. 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera!

Schowek (0)