Dodano 2017-09-19 (komentarzy 0)

Co Panna Młoda powinna mieć ze sobą w trakcie ślubu i na weselu?

Wróć do listy artykułów

Za kilka dni pojawi się poradnik na temat praktycznych przedmiotów, które Panna Młoda powinna mieć ze sobą, aby być przygotowaną na każdą nieoczekiwaną sytuację. Dzisiaj pomówimy o tradycji. Co według angielskich przesądów, które przejęły się także w Polsce, Panna Młoda obowiązkowo musi mieć przy sobie aby zagwarantować małżeństwu szczęście i dostatek?

Są cztery takie rzeczy, o których zapomnieć nie można. Coś starego, coś nowego, coś pożyczonego i coś niebieskiego. Każda z tych rzeczy ma ogromne znaczenie i własną symbolikę. Komplet czterech przedmiotów ma zapewnić Parze Młodej szczęście i dostatek. Brak któregokolwiek z elementów, według tradycji, może mieć katastrofalne skutki!

Coś starego: To oddanie odpowiedniej czci tradycji. Wyraz szacunku i pamięci o przeszłości i rodzinnych obyczajach. W ten sposób Panna Młoda pokazuje, że pomimo tego, że wychodzi za mąż, wciąż należy do swojej rodziny i nigdy z niej nie odejdzie. To także symbol połączenia dwóch rodzin w jedną. Najczęściej, jako coś starego wybiera się elementy biżuterii, które były w rodzinie Panny Młodej od dłuższego czasu. Na przykład pierścionek babci.

Coś nowego: Element, którego Panna Młoda nie musi zabierać, ponieważ w większości przypadków, czymś nowym będzie suknia ślubna i dodatki. Jedyny wymóg – element ten musiał zostać kupiony na stałe. To znak otwartości i pozytywnego patrzenia w przyszłość przez Młodą Parę. To także symbol dostatku, który będzie obecny w małżeństwie.

Coś pożyczonego: Według tradycji, ten element ma zapewnić Parze Młodej wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół w trudnych momentach. Szczególnie w kulturze angielskiej, ludzie wierzą, że warto pożyczyć coś od zaprzyjaźnionego małżeństwa, które zbudowało udany związek. Jako dobrą wróżbę kolejnego związku. Najczęściej pożycza się drobny ozdoby, np. spinkę do włosów.

Coś niebieskiego: Kolor niebieski ma w tematyce ślubnej ogromne znaczenie. To symbol czystości, wierności i miłości, a genezę takiego stanu rzeczy znajdziemy na sakralnych obrazach przedstawiających Maryję w niebieskich szatach. Co więcej, od czasów starożytnego Rzymu aż do XIX wieku, Panny Młode często ubierały niebieskie suknie na ślub! Dzisiaj nie jest to już tak często praktykowane, ale w zgodzie ze zwyczajem, warto zadbać o jakiś niewielki dodatek do sukni, np. koronkę lub haft w kolorze niebieskim. 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera!

Schowek (0)